Eddie Cochran

Eddie Cochran se narodil jako Edward Raymond Cochran v malém městě Albert Lea ve státě Minnesota 3. října 1938. Rodina pocházela z Oklahoma City a několikrát se stěhovala na sever, naposledy na předměstí Los Angeles, státu Kalifornie. Již na střední škole uměl Eddie poměrně slušně hrát na kytaru, která byla jeho nejcennějším majetkem. Jeho první hudební láskou (jako ostatně u většiny tehdejších bílých rockerů) byla country music.

Od roku 1954, kdy Eddie dovršil 16 let, vystupoval s kytaristou a zpěvákem Hankem Cochranem (mezi oběma partnery nebyl žádný příbuzenský vztah) jako Cochran Brothers. Jejich první společné skladby byly ve stylu tradiční country, nazývané také hillbilly. První nahrávky Cochran Brothers vydala lokální značka Ekko a na nich je dobře poznat stylový vývoj během jediného roku, kdy oba Cochranové působili spolu. Duo se rozešlo v létě 1956, protože Hank tíhnul více ke country (Hank se stal posléze jedním z Nashvillských autorů písní a napsal i ve spolupráci s další country legendou,HarlanemHowardem, stovky skladeb, z nichž řada se stala evergreeny, nahrávanými interprety ze všech oblastí populární hudby).

Po poslední nahrávce na značce Ekko byl již Eddie zcela pod vlivem nového stylu Elvise Presleyho – rockabilly music. V červnu 1956 nahrává jediný singl pro malou losangeleskou značku Crest, rockovou píseň „Skinny Jim „. Krátce nato se setkává s autorem, manažerem, producentem a vlastníkem nahrávací společnosti Capehart, Jerrym Capehartem. Ten se stává manažerem Eddieho a díky svým známostem mu ještě v létě sjednává studiové frekvence a smlouvu se značkou Liberty Records.

Již během první session vzniká nahrávka „Twenty Flight Rock „, která je vybrána pro první singl, určený k vydání v prosince 1956. Píseň pochází z hudebního filmu The Girl Can’t Help It, ve kterém ji Cochran nejen zpíval, ale dokonce si zahrál i jednu z rolí. Singl s číslem 55050 však nakonec nebyl vydán, a tak první deskou u Liberty se nakonec stala skladba „Sittin‘ In The Balcony „, kterou složil a v originále nahrál J. D. Loudermilk. Filmová „Twenty Flight Rock „, jedna z nesmrtelných nahrávek Eddieho, se na desky dostala až v listopadu 1957 jako čtvrtý singl a v témže měsíci vychází i první album – a jediné vydané za Cochranova života – Singin‘ To My Baby, obsahující z větší části baladický repertoár, natočený na jaře téhož roku. (Jednou z balad je i působivá „Cherished Memories „, napsaná pro Eddieho jeho snoubenkou SharonSheely).

Díky žebříčkovým úspěchům výše jmenovaných skladeb byl na počátku roku 1958 Cochran již uznávaným rock’n’rollovým interpretem, nicméně na skutečný vrchol si musel počkat až do léta. V červenci vydává Liberty singl „Summertime Blues “ (55144) a záhy se Cochran těší z prvního (a jediného) Top 10 hitu. Skladba se dostala 25. srpna1958 na 8. místo žebříčku Billboard ve Spojených státech. O čtvrt roku později se stal hitem i následující, v pořadí osmý singl „C’monEverybody „, a to na obou stranách Atlantiku. Rovněž další singl z února 1959 „TeenageHeaven “ patří k tomu nejlepšímu, co EddieCochran nazpíval. Skladba zazněla spolu s „C’monEverybody “ v dalším filmu Go, Johnny Go!, kde si Eddie zahrál. Měla tam být ještě třetí skladba „I Remember „, ta však byla z dost nejasných důvodů na poslední chvíli z filmu vystřižena. Kromě zmíněných dvou filmů si zahrál i ve filmech UntamedYoutha Hot Rod Gang.

V témže měsíci se však odehrála tragédie, která (nejen) na Cochrana hluboce zapůsobila. Při letecké nehodě zahynuly hned tři slavné rock’n’rollové hvězdy: BuddyHolly, RitchieValens a The Big Bopper. Na jejich počest nahrál Eddie napůl zpívanou, napůl mluvenou dojemnou baladu „ThreeStars „. (Ta na singlu nikdy nevyšla. Možná nechtěl Eddie těžit z neštěstí druhých).

V roce 1959 byl Cochran na vrcholu své popularity. 1. července téhož roku mu vychází singl „Somethin‘ Else „. Nahrával velmi pilně, a to nejen vlastní repertoár, ale i přebíral hity svých oblíbených interpretů, např. „Long Tall Sally “ od Little Richarda, „Blue Suede Shoes “ od Carla Perkinse. Kromě studiových nahrávek pořídil i řadu demo snímků, které po jeho smrti producent SnuffGarrett oprášil, nechal dotočit další nástroje a vydal je na albech značky Liberty. Avšak i některé kompletní studiové nahrávky se nedočkaly vydání za zpěvákova života. Patří sem např.: „Sweetie Pie „, „Rock’n’Roll Blues “ nebo „NervousBreakdown „. Velmi podnětnou je rovněž Cochranova verze skladby „Milkcow Blues „, vynikající spojením hry na kytaru, sebejistého Cochranova projevu a klasického blues.Eddie hrál ovšem i jako doprovodný kytarista na mnoha skladbách, v roce 1959 např. na mahrávkáchSkeets McDonalda „YouOughtaSeeGrandma Rock “ a „HeartBreaking Mama „.

EddieCochran však netrávil svůj čas pouze nahrávaním ve studiu či pilováním repertoáru doma. Koncertoval po celých Spojených státech a stal se idolem teenagerů, a to i jako autor (jakýmsi kultovním songem mladých děvčat byla jeho „One Kiss „). Úspěch sklízely jak rock’n’rollové vypalovačky, tak balady. Se skládáním mu pomáhal kromě Jerryho Capeharta i starší bratr Bob, např. ve známé „Three Steps To Heaven „.

Na jaře roku 1960 podnikl Cochran turné po Velké Británii spolu s Gene Vincentem a v březnu zde spolu pořídili záznam pro rozhlas (v roce 1981 ho vydala firma Rockstar pod názvem Rock’n’Roll Heroes). S Vincentem zpívali i v televizní show Jacka GoodaBoy Meets Girls a sklízeli úspěchy ve vyprodaných divadelních sálech. Oba tak nesmírně ovlivnili rodící se anglickou rockovou scénu. Hlavně britští kytaristé se snažili napodobovat osobitý styl i ladění Cochranovy kytary. Zatímco v USA rocková vlna ustupovala, stará dobrá Anglie prožívala vrchol rock’n’rollového třeštění.

V dubnu 1960 přerušili Eddie s Genem britské turné, aby vykonali krátkou návštěvu Los Angeles. Najatý vůz taxi cestou na londýnské letiště dostal v Chippenhamu, Wiltshiresmyk na štěrkové silnici a narazil do svodidel. Bohužel 16. dubna 1960 Eddie utrpěl těžký úraz hlavy, na jehož následky zemřel následujícího dne odpoledne (17. dubna 1960) ve věku pouhých 21 let. Jeho tělo bylo převezeno zpět do USA, kde bylo 25. dubna 1960 pohřbeno na hřbitově ForestLawnMemorial Park v Cypress, státu Kalifornie. Eddieho snoubenka, textař Sharon Sheeley a Gene Vincent nehodu přežili.

Neoddiskutovatelným faktem je, že nejenom originály v Cochranově podání se dočkávají (zejména v Evropě) řady reedic. Cochran inspiroval nejen řadu umělců z oblasti country, do které se uchýlila po opadnutí rock’n’rollové vlny většina bílých interpretů, ale dokonce i punkovou skupinu Sex Pistols, která natočila dva z jeho největších hitů, „Somethin‘ Else “ a „C’monEverybody „. V roce 1987 byl Eddie uveden do Rock’n’RollHallOfFame. Většina jeho skladeb byla vydána až posmrtně.

Video
Vybrané singly

Two Blue Singin‘ Stars/Mr. Fiddle (červen 1955, Ekko) – jako The Cochran Brothers
YourTomorrowsNeverCome/GuiltyConscience (červenec 1955, Ekko) – jako The Cochran Brothers
Walkin‘ StickBoogie/Rollin‘ (leden 1956, Ekko) – jako The Cochran Brothers
Tired And Sleepy/Fool’sParadise (1956, Ekko) – jako The Cochran Brothers
Skinny Jim/Half Loved (červenec 1956, Crest)
Sittin‘ In The Balcony/DarkLonely Street (únor 1957, Liberty)
One Kiss/Mean When I’m Mad (květen 1957, Liberty)
Drive In Show/Am I Blue (červenec 1957, Liberty)
Twenty Flight Rock/Cradle Baby (listopad 1957, Liberty)
Jeannie Jeannie Jeannie/Pocket ful Of Hearts (leden 1958, Liberty)
Teresa/Pretty Girl (květen 1958, Liberty)
Summertime Blues/Love Again (červenec 1958, Liberty)
C’mon Everybody/Don’tEver Let Me Go (říjen 1958, Liberty)
Teenage Heaven/I Remember (únor 1959, Liberty)
Somethin‘ Else/Boll Weevil Song (červenec 1959, Liberty)
Hallelujah I Love Her So/Little Angel (listopad 1959)
Cut AcrossShorty/Three Steps To Heaven (březen 1960)
Lonely/Sweetie Pie (srpen 1960)
Lonely/Weekend (prosinec 1961)

Vybraná alba

Singin‘ To My Baby (1957, Liberty)
Never To Be Forgotten (1962, Liberty)
Summertime Blues (1966, Sunset)
Legendary Masters Series (leden 1972, United Aritsts)
Singin‘ To My Baby And Never To Be Forgotten (1993, EMI)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram