Americký zpěvák Gene Vincent se narodil jako Vincent Eugene Craddock 11. února 1935 v Norfolku, státu Virginie. Vincent byl ovlivněn v raném věku žánrem country, rhythm & blues a gospelem. Ve svých dvanácti letech dostal k narozeninám od kamaráda svou první kytaru. Jeho otec Ezekiah Jackson Craddock se dobrovolně přihlásil ke službě v americké pobřežní hlídce a během druhé světové války chránil americké pobřežní vody před německými ponorkami. Jeho matka Mary Louise Craddock měla obchod se smíšeným zbožím v Munden Pointu ve Virginii. Poté se rodina přestěhovala do Norfolku, kde trávil Genesvé dětství. Ve svých sedmnácti letech v únoru roku 1952 byl vyhozen ze školy a narukoval do námořnictva Spojených států.
Craddock plánoval svou kariéru v námořnictvu a v roce 1955 si koupil za 612 dolarů motorku značky Triumph. V červenci 1955 měl v Norfolku nehodu, když řidička vozu Chrysler projela křižovatkou na červenou a těžce mu zranila levou nohu. Eugeneji odmítlamputovat. Nohu mu doktoři zachránili, ale kvůli následkům kulhal a měl bolesti. Po zbytek svého života měl kolem nohy ocelovou výztuhu. Čas trávil ve vojenské nemocnici a brzy na to byl z námořnictva propuštěn. O několik let později dokonce tvrdil, že zranění nohy si způsobil zraněním v boji v Koreji, když byl na vojně.
V září 1955 se natolik zotavil a v Norfolku navštívil show All Star Jamboree Hanka Snowa, přenášenou místní rozhlasovou stanicí WCMS. Mezi účinkujícími byl i mladý Elvis Presley. Vincent se zapojil do místní hudební scény a založil kapelu The Virginians. Změnil si jméno na Gene Vincent a z The Virginians vznikla nová rockabilly kapela The Blue Caps. Ve skupině byli Willie Williams (rytmická kytara), Jack Neal (kontrabas), DickieHarrell (bicí) a Cliff Gallup (kytara). Vystupovali pod jménem Gene Vincent & His Blue Caps. Gene také spolupracoval s dalším rostoucím hudebníkem, Jay Chevalierem z Louisiany. Skupina vystupovala po barech v rodném Norfolku. Vyhráli talentovou soutěž organizovanou místním rozhlasovým diskžokejem „Sheriff Tex “ Davisem, který se stal Vincentovým manažerem.
V roce 1956 napsal Gene skladbu „Be-Bop-A-Lula“ (spoluautorem skladby je pacient z nemocnice Donald Graves, od kterého za 25 dolarů koupil Gene autorství skladby). Skladbu zveřejnil časopis Rolling Stone na 102. místě z 500 nejlepších písní všech dob. DJ „Sheriff Tex“ Davis udělal demo této písně a donesl ho do CapitolRecords. Ti s Genem uzavřeli hned nahrávací smlouvu. Skladba ovšem vyšla na b. straně singlu „Woman Love“. Ovšem u veřejnosti i rozhlasových stanic si získala pozornost skladba „Be-Bop-A-Lula“, která se stala hitem (umístila se na 5. místě v žebříčku Billboard a na 5. místě žebříčku Cashbox) a zastínila a. stranu singlu. Je považována za raně významnou skladbu rockabilly. Pomohla stát se Vincentovi rock and rollovou hvězdou. Gene Vincent & The Blue Caps nebyli poté schopni dosáhnout stejného obchodního úspěchu, ale vydali kritiky oceňované skladby, kterými byly.: „Race With The Devil“ (96. místo žebříčku Billboard, 50. místo v Cashbox) a „Blue Jean Bop“ (49. místo v žebříčku Billboard).
Ještě v roce 1956 opustil skupinu kytarista Cliff Gallup a nahradil ho Russell Williford, který hrál a vystupoval na koncertech s Vincentem po Kanadě na konci roku 1956. Na začátku roku 1957 skupinu opustil. Gallup se opět do skupiny vrátil, aby společně nahráli další album. Poté opět skupinu opustil. Na chvíli se vrátil Williford a následně ho vystřídal Johnny Meeks. V roce 1957 měla skupina další hit se skladbou „Lotta Lovin´“, který se dostal na 13. pozici žebříčku Billboard a 17. žebříčku Cashbox. Gene obdržel dvě zlaté desky za prodej 2 milionů výlisků desky „Be-Bop-A-Lula“ a 1,5 milionů za „Lotta Lovin´“. Následovalo turné po Austrálii s Little Richardem a Eddie Cochranem. Gene se objevil také ve filmu The Girl Can’t HelpIt.
Firma Capitol vydala 28. října 1957 skladbu „Dance To The Bop“ a 17. listopadu ji skupina zahrála na celostátním vysílání pořadu Ed Sullivan Show. Skladba se dostala na 23. místo Billboard a 36. místo v Cashbox. Píseň zazněla ve filmu Hot Rod Gang. Skupina se také několikrát objevila v Town Hall Party v Comptonu, státu Kalifornie. Účinkovala zde 25. října 1958, 25. července a 7. listopadu roku 1959. Zazněly zde kromě „Be-Bop-A-Lula“ a „Dance To The Bop“ také skladby „Rip It Up“, „High School Confidential“, „Roll Over Beethoven“, „You Win Again“, „Rocky Road Blues“, „She She Little Sheila“, „High Blood Pressure“, „For Your Precious Love“ a další.
Spor Vincenta s finančními úřady v USA a prodej vybavení jeho kapely k uhrazení daně ho donutily opustit Spojené státy a odjel zkusit své štěstí do Evropy. Tím se The Blue Caps rozpadli. Dne 15. prosince 1959 se Gene poprvé objevil v TV show Jacka GoodaBoy Meets Girl ve Velké Británii. Měl na sobě oblečení z černé kůže, rukavice, přes krk medailon a stál ve shrbené pozici. Po televizním vystoupení v Anglii absolvoval turné v Německu, Holandsku, po Francii a samozřejmě Velké Británii. Skladba „Spaceship To Mars“ zazněla v jeho dalším filmu Ring A Ding Rhythm (u nás známá jako Jazzová Revue).
Dne 16. dubna 1960 během turné ve Velké Británii se Gene Vincent, EddieCochran, jeho snoubenka a textař SharonSheeley stali účastníky dopravní nehody. Jejich pronajatý vůz taxi narazil ve vysoké rychlosti do svodidel v Chippenhamu, Wiltshire, když jeli cestou na letiště. Vincent si polámal žebra a klíční kost a náraz mu poškodil už tak oslabenou nohu. Sheeley utrpěl zlomeninu pánve a Cochran, který vylétl z vozidla, utrpěl vážná zranění mozku a následující den zemřel v nemocnici. Gene se po nehodě vrátil do Spojených států.
Promotér Don Arden musel v roce 1961 vrátit Vincenta do Velké Británie, aby provedl rozsáhlé turné na pódiích divadel a tanečních sálů. Vystupoval společně s Chrisem Waynem & The Echoes. Díky obrovskému úspěchu se následně v roce 1963 do Anglie přestěhoval. Ve stejném roce opět zahájil turné po Británii společně se skupinou The Outlaws. Problémy s alkoholem poznamenaly turné, což vedlo k problémům na podiu a neshodám s kapelou i managementem. Jeho pokusy znovu zahájit svou americkou kariéru ve folk rocku a country rocku byly neúspěšné.
V roce 1966 a 1967 nahrával pro firmu Challenge Records, kde ho doprovázeli bývalí členové instrumentální kapely The Champs a také Glen Campbell. Challenge vydalo tři singly v USA, v Británii vyšly dva singly a shromážděné nahrávky poté na LP desce. Skladby neměly větší ohlas. V roce 1969 vydal album I’m Back And I’m Proud pro firmu Dandelion. Poslední nahrávky vydané ve Spojených státech vydal na značce Rolling Rock, několik týdnů před svou smrtí. V říjnu 1971 nahrál čtyři skladby v Británii jako součást turné. Vystoupil na koncertě Garrick Night Club v Leigh, Lancashire a dva koncerty ve WookeyHollow Club v Liverpoolu. Poté se jeho zdraví zhoršilo. Vrátil se proto zpět do Spojených států a bohužel o několik dní později 12. října 1971 zemřel kvůli následkům prasklého žaludečního vředu při návštěvě svého otce v Kalifornii. Gene je pohřben v Eternal Valley Memorial Park v Newhall, státu Kalifornie. Celkem byl čtyřikrát ženatý. Byl velký alkoholik, což mu pravděpodobně způsobilo smrt.
Gene Vincent byl jako první uveden do Rockabilly Hall Of Fame (Síně slávy rockabilly) při svém vzniku v roce 1997. V roce 1998 byl uveden do Rock’n’Roll Hall Of Fame. Má svou hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy. V roce 2012 byla jeho kapela The Blue Caps uvedena do Rock’n’Roll Hall Of Fame.
Video
Vybrané singly
Woman Love/Be-Bop-A-Lula (duben 1956, Capitol)
Race With The Devil/GonnaBack Up Baby (říjen 1956, Capitol)
Blue Jean Bop/Who Slapped John (říjen 1956, Capitol)
Jumps, Giggles And Shouts/WeddingBells (Capitol)
Crazy Legs/Important Words (červenec 1957, Capitol)
Five Days/B. I. Bickey Bi Bo Bo Go (březen, 1957, Capitol)
Lotta Lovin‘/Wear My Ring (červenec 1957, Capitol)
Dance To The Bop/I GotIt (listopad 1957, Capitol)
I Got A Baby/Walking Home From School (leden 1958, Capitol)
Baby Blue/True To You (květen 1958, Capitol)
Rocky Road Blues/Yes I Love You Baby (červenec 1958, Capitol)
Git It/Little Lover (září 1958, Capitol)
Say Mama/Be Bop Boogie Boy (listopad 1958, Capitol)
Over The Rainbow/Who’s Pushing Your Swing (leden 1959, Capitol)
Summertime/Frankie And Johnnie (Capitol)
The Night Is So Lonely/Right Now (červen 1959, Capitol)
WildCat/Right Here On Earth (listopad 1959, Capitol)
Pistol Packin‘ Mama/Anna Annabelle (září 1960, Capitol)
Jezebel/Maybe (1961, Capitol)
She She Little Sheila/Hot Dollar (1961, Capitol)
Brand New Beat/Unchained Melody (1961, Capitol)
Crazy Beat/High Blood Pressure (1963, Capitol)
Bird Doggin‘/Ain’t That Too Much (1966, Challenge)
Lonely Street/I’ve Got My Eyes On You (1966, Challenge)
Born To Be A Rolling Stone/Hurtin‘ ForYou Baby (1967, Challenge)
Be-Bop-A-Lula ´69/Ruby Baby (1969, Dandelion)
Story Of The Rockers/Pickin‘ Poppies (1970, Forever)
The Day The World Turned Blue/How I Love Them Old Songs (1970, Kama Sutra)
Vybraná alba
Bluejean Bop (1956, Capitol)
Gene Vincent And His Blue Caps (1957, Capitol)
Gene Vincent Rocks! And The Blue Caps Roll (1958, Capitol)
A Gene Vincent Record Date (1958, Capitol)
SoundsLike Gene Vincent (1959, Capitol)
Crazy Times (1960, Capitol)
The Crazy Beat OfGene Vincent (1963, Capitol)
Shakin‘ Up A Storm (1964, Columbia)
I’m Back And I’m Proud (1970, Dandelion)
Rhythm In Blue (1979, BluecapRecords)
Be-Bop-A-Lula (1980, Koala)
Dressed In Black (1982, MagnumForce)