Jerry Lee Lewis se narodil 29. září 1935 ve Ferriday, Concordia Parish ve východní Louisianě. Je americkým zpěvákem, textařem, pianistou i hercem, který já známý pod přezdívkou The Killer (Zabiják).
Jerry byl synem chudých rodičů Elmeho a Mamie Lewisových. Již ve svém mládí začal hrát na piano, které si oblíbil. Hrál se svými dvěma bratranci, country zpěvákem Mickey Gilleym a televizním evangelistou Jimmy Swaggartem. Jeho rodiče mu dokonce piano pořídili tím, že dali do zástavy svou farmu. Jerrymu bylo deset let. Na klavír ho ovlivnil jeho z dalších bratranců, starší Carl McVoy (který později nahrával s Bill Black Combo). Dále byl Jerry ovlivněn hudbou z rozhlasu, z černošských klubů a country zpěváky Moon Mullicanem, Hank Williamsem nebo Jimmie Rodgersem. Jeho matka ho zapsala do Southwest Bible Institute ve Waxahachie, ve státě Texas, takže měl výhradně zpívat evangelické písně. Ovšem Lewis směle hrál na kostelním shromáždění v rytmu boogie woogie, za což byl následující den místním děkanem vyloučen. Po tomto incidentu odjel domů a začal hrát po místních klubech. V roce 1949 měl své první veřejné vystoupení. Stal se součástí rychle se rozvíjející nové vlny rock’n’rollu.
V roce 1954 nahrál svůj první demo snímek. V roce 1955 odjel do Nashvillu, kde hrál v hudebních klubech, aby udělal dojem. Ale byl odmítán jak v Grand Ole Opry, tak v Louisiana Hayride ve Shreveportu. Hudební manažeři mu radili, aby vyměnil piano za kytaru. V listopadu 1956 odcestoval do Memphisu, aby zkusil konkurz v Sun studiu Sama Phillipse. Sam byl sice tou dobou na Floridě, ale producent a zvukový technik Jack Clement natočil Lewisovo ztvárnění písně od Ray Price „Crazy Arms“ a vlastní skladbu „End Of The Road“. Singlu se na jihu země prodalo přes 300.000 výlisků. Během prosince 1956 začal Lewis nahrávat produktivně jako sólový umělec a také jako studiový muzikant pro jiné umělce Sun Records, Johnnyho Cashe nebo Carla Perkinse. Jeho výrazná hra na piano je slyšet na mnoha skladbách z konce roku 1956 a začátku roku 1957. Dříve styl rockabilly jen zřídkakdy používal ve skladbách piano, ale ukázalo se být zajímavým připojením. Např. ve skladbě Billy Lee Rileyho „Flyin‘ Saucers Rock’n’Roll“. Dne 4. prosince 1956 Lewis doprovázel Carla Perkinse na nových nahrávkách. Přítomen byl i Johnny Cash a do studia zavítal i Elvis Presley. Všichni čtyři poté uskutečnili improvizované jam session, které vyšlo v roce 1990 na CD pod názvem The Million Dollar Quartet. Johnny Cash byl přítomen jen krátce, protože ho jeho manželka donutila jít na nákupy.
Vlastní singly Lewise v roce 1957 urychlily jeho kariéru coby sólového zpěváka. Vydal své největší hity „Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On“ a „Great Balls Of Fire“. Poslední jmenovaný mu přinesl mezinárodní slávu navzdory negativní kritice zjevně za vulgární podtext. V červenci 1957 vystoupil v televizi s písní „Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On“ na Steve Allen Show. Další hit „Breathless“ se dostal do Top 10. Jeho dynamické hraní na piano je možno vidět i v hraných filmech High School Confidential a Jamboree. Skladba „High School Confidential“ se stala jeho dalším velkým hitem.
Jerryho bouřlivý osobní život byl před veřejností skrýván až do května 1958, kdy byl na britském turné. Reportér zpravodajství Ray Berry na londýnském letišti Heathrow (byl jediným přítomným novinářem) se dozvěděl v pořadí o třetí manželce Jerryho, kterou byla jeho třináctiletá sestřenice Myra Gale Brown. Oba tvrdili před médii, že jí bylo už patnáct. Jerrymu bylo tehdy 22 let. Pozornost veřejnosti vyvolalo pobouření a turné bylo po pouhých třech koncertech zrušeno. Skandál přiměl Lewise odletět zpět do Spojených států, kde se dostal na černou listinu z rozhlasových stanic a téměř zmizel z hudební scény. Jerry se cítil zrazen lidmi, kteří ho celou dobu podporovali. Dick Clark ho přestal obsazovat do svého TV pořadu a také Sam Phillips se začal soustřeďovat na jiné umělce. Jediný Alan Freed mu zůstal věrný a pouštěl jeho desky v rozhlase. Krátce na to byl Alan z rádia vyhozen kvůli obvinění z úplatku. Přesto Lewis nahrával pravidelně singly pro Sun Records.
V roce 1960 Sam Phillips opustil studio Sun na Union Avenue a otevřel dvě nové. Jedno na 639 Madison Avenue v Memphisu a druhé v Nashvillu. V tom druhém nahrával Jerry. Natočil zde v roce 1961 jediný významný hit, ztvárnění písně Ray Charlese „What’d I Say“. V Evropě vydal novější cover verze slavných melodií, které dříve nahrál, např.: „Sweet Little Sixteen“ a „Good Golly Miss Molly“, které se dostaly do žebříčků. Dalšími hity se staly podruhé natočené písně „Hang Up My Rock And Roll Shoes“, „Money“, „I’ve Been Twistin‘“ a „Hello Josephine“. Smlouva se Sun Records mu skončila v roce 1963. Podepsal smlouvu se Smash Records, kde natočil několik rockových singlů, které mu nepomohly se prosadit. Jediným výraznějším hitem byla skladba „I’m On Fire“. Studiová alba také neměla úspěch, pouze jediné živé album z koncertu Live At The Star Club, Hamburg, které Jerry natočil v roce 1964 s britskou skupinou The Nashville Teens, mělo veliký úspěch. Je považováno za jedno z nejlepších koncertních rock’n’rollových alb vůbec. Ovšem z důvodu právního omezení nebylo v USA vydáno vůbec.
Dlouhodobý neúspěch u Smash Records pokračoval. A tak Jerrymu před blížícím se koncem platnosti smlouvy nabídl propagační manažer Eddie Kilroy možnost natočit čistě countryové album v Nashvillu. Jerry neměl co ztratit, a tak souhlasil. Natočil singl „Another Place, Another Time“, který vyšel 9. května 1968 na Mercury Records. K úžasu všech se titulní skladba dostala do country žebříčku. Díky tomu byl Jerry znovu povolán, aby natočil další písničky ve stylu country s producentem Jerry Kennedym. Následovala šňůra hitů, které nikdo nepředpovídal. A tak country hudba zůstala Jerrymu důležitou části jeho repertoáru.
V letech 1968 až 1977 měl Lewis 17 singlů v Top 10 Billboard country. Jmenujme např. hity „To Make Love Sweeter For You“, „What’s Made Milwaukee Famous (Has Made A Loser Out Of Me)“, „Since I Met You Baby“, „She Still Comes Around (To Love What’s Left Of Me)“, „Once More With Feeling“ a „Sometimes A Memory Ain’t Enough“. V roce 1971 měl úspěch se skladbou „Me And Bobby McGee“ a v roce 1972 s „Chantilly Lace“, které se dostaly do žebříčků populární hudby. Stejně tak i nové zpracování skladby z období Sun „Drinking Wine Spo-Dee-O-Dee“, které se dostalo na 41. místo pop žebříčku a na 20. místo country žebříčku. V roce 1977 mu vyšel poslední hit u firmy Mercury s názvem „Middle Age Crazy“. V roce 1979 přešel k firmě Elektra.
V roce 1986 byl Jerry Lee Lewis uveden do Rock And Roll Hall Of Fame. Ve stejném roce se vrátil do Sun studia, kde se přidal k Roy Orbisonovi, Johnny Cashovi a Carl Perkinsovi, aby natočili album Class of ’55. V roce 1989 byl o něm natočen životopisný film s názvem Great Balls Of Fire. K filmovému soundtracku natočil nové verze svých starých hitů. Film byl natočen podle knihy Jerryho bývalé manželky Myry Gale Lewis. V září 2006 mu vyšlo album s názvem Last Man Standing, na kterém mu hostovalo několik zpěváků, např. Little Richard, Willie Nelson, Mick Jagger, Rod Stewart nebo Jimmy Page. Album se stalo úspěšným a dostalo se do několika různých žebříčků. Lewis byl ženat celkem sedmkrát. První jeho manželkou byla Dorothy Barton. Manželství trvalo pouhých dvacet měsíců, od února 1952 do října 1953. Jeho druhé manželství bylo pochybné, protože k němu došlo dvacet tři dní před rozvodem s Dorothy. Druhou manželkou byla Jane Mitchum a to od září 1953 do října 1957. Měli spolu dvě děti – Jerry Lee Lewis Jr. (1954 – 1973, zemřel při autonehodě) a Ronnie Guy Lewis (nar. 1956). Třetí, nejznámější manželství s Myrou Gale Lewis trvalo 13 let, od prosince 1957 do prosince 1970. Měli také spolu dvě děti – Steve Allen Lewis (1959 – 1962, utopil se) a Phoebe Allen Lewis (nar. 1963). Dalšími manželky byly Jaren Elizabeth Gunn Pate a Shawn Stephens – obě dvě tragicky zemřely. Šestou manželkou byla Kerrie McCarver a sedmou Judith Brown.
Video
Vybrané singly
Crazy Arms/End Of The Road (Sun, 1956)
Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On/It’ll Be Me (Sun, 1957)
Great Balls Of Fire/You Win Again (Sun, 1957)
Breathless/Down The Line (Sun, 1958)
High School Confidential/Fools Like Me (Sun, 1958)
Break Up/I’ll Make It All Up To You (Sun, 1958)
Lovin‘ Up A Storm/Big Blon‘ Baby (Sun, 1959)
Let’s Talk About Us/The Ballad Of Billy Joe (Sun, 1959)
Baby Baby Bye Bye/Old Black Joe (Sun, 1960)
When I Get Paid/Love Made A Fool Of Me (Sun, 1960)
What’d I Say/Livin‘ Lovin‘ Wreck (Sun, 1961)
Cold, Cold Heart/It Won’t Happen With Me (Sun, 1961)
Save The Last Dance For Me/As Long As I Live (Sun, 1961)
Money/Bonnie B (Sun, 1961)
Sweet Little Sixteen/How’s My Ex Treating You? (Sun, 1962)
Good Golly Miss Molly/I Can’t Trust Me (Sun, 1962)
Teenage Letter/Seasons Of My Heart (with Linda Gale Lewis) (London, 1963)
Hit The Road Jack/Pen And Paper (Smash, 1963)
I’m On Fire/Bread And Butter Man (Smash, 1964)
Hi Heel Sneakers/You Went Back On Your Word (Philips, 1964)
Another Place, Another Time/Walking The Floor Over You (Smash, 1968)
What’s Made Milwaukee Famous/All The Good Is Gone (Smash, 1968)
Me And Bobby McGee/Would You Take Another Chance On Me (Mercury, 1971)
Chantilly Lace/Think About It Darlin‘ (Mercury, 1972)
Drinkin‘ Wine Spo-Dee-O-Dee/Rock And Roll Medley (Mercury, 1973)
Vybraná alba
Jerry Lee Lewis (Sun, 1958)
Jerry Lee‘s Greatest! (Sun, 1961)
The Greatest Live Show On Earth (Smash, 1964)
Live At The Star Club, Hamburg (Philips, 1964)
The Golden Hits Of Jerry Lee Lewis (Smash, 1964)
Country Songs For City Folks (Smash, 1965)
The Return Of Rock (Smash, 1965)
Memphis Beat (Smash, 1966)
Rockin‘ Rhythm & Blues (Sun, 1969)
The „Killer“ Rocks On (Mercury, 1972)
Duets (Sun, 1978)
Last Man Standing (Artists First, 2006)