Malcolm Sales Yelvington se narodil 14. září 1918 v East Chapel, Tipton County, státu Tennessee. Vyrůstal však v Covingtonu asi čtyřicet mil severně od Memphisu. Jeho rodiči byli Frank Yelvington a Sarah Edwardsová. Malcolmovými velkými hudebními vlivy tehdy byly smyčcové kapely tanečních rozhlasových pořadů pořádaných ve stodolách, tehdejší populární balady, western-swing Boba Willse a objevující se honky-tonk zvuky Al Dextera nebo Ernesta Tubba.
Yelvington začal vystupovat na místních vystoupeních ve věku 14 let, když se jako chlapec naučil zpívat a hrát na kytaru. Jeho hlas byl baryton, poněkud srovnatelný s Ernestem Tubbem. Do svých 20 let pokračoval v převážně místních angažmá. Za druhé světové války byl ze zdravotních důvodů odmítnut pro vojenskou službu. Malcolm se oženil s Lou Ellou, která ho povzbuzovala v jeho hudebních ambicích.
Kolem roku 1945 se Yelvington dal dohromady s Reecem Flemingem, již zkušeným nahrávacím umělcem, aby dali dohromady malou kapelu v Covingtonu se steel kytaristou Milesem ‚Red‘ Winnem, zvanou The Tennesseans. Vystupovali na představeních v divadle Gem Theatre v Covingtonu. Tato skupina se rozpadla v roce 1952. Ve stejném roce se však spojili s místní kapelou The Star Rhythm Boys. Jejich kytarista a lídr Gordon Mashburn a kontrabasista Jake Ryles společně s Yelvingtonem, Flemingem a Winnem pojmenovali novou sestavu Malcolm Yelvington And The Star Rhythm Boys. Skupina hrála, kde se dalo. Měli stálé a populární vystoupení v Clover Clubu a získali každou neděli půlhodinový slot na Covingtonské rozhlasové stanici WKBH. V roce 1954 přidali každodenní patnáctiminutovou show. Ale rodinné vazby zabránily většině hráčům cestovat nebo koncertovat se skupinou. Yelvington tak začal hrát vedlejší koncerty v Memphisu, kdykoli nehrál se Star Rhythm Boys.
Yelvington a kytarista Gordon Mashburn poprvé zaslechli o Sun Records Sama Phillipse v roce 1953 a dohodli si s ním schůzku. Philips byl zpočátku nezaujatý Yelvingtonem a jeho skupinou, protože se nezajímal o nahrávání přímočaré country hudby. Ale Malcolm Phillipse neustále otravoval a nakonec byla na jaře 1954 uspořádána demo session. Yelvington a jeho skupina nahráli několik písní, včetně „Yakety Yak„, ale z této relace se nic nedochovalo. Vrátili se v létě a tentokrát Phillips zaslechl něco, co si myslel, že by mohl prodat: směs hillbilly a černošské hudby s country verzí skladby „Drinkin‘ Wine Spo-Dee-O-Dee“ (R&B Sticka McGheeho z roku 1949), píseň, kterou Malcolm a jeho skupina hráli každý týden celou dobu. Tato skladba jim nakonec v listopadu 1954 vyšla. Ale vyšlo hned po prvních dvou singlech Elvise Presleyho. Phillips tak nedal Yelvingtonovi propagační podporu a on a skupina sami prodávali desku místním stanicím. Ale bez úspěchu. Desku nezachytily ani bluesové, ani country rozhlasové stanice, z nichž každá si myslela, že se té druhé příliš podobá.
V lednu 1955 Malcolm vydal singly „Yakety Yak“ a „Blues In The Bottom Of My Shoes„. Když Sam Phillips nevydal desku, Yelvington tak znovu nahrál „Yakety Yak“ (neplést se stejnojmennou písničkou od skupiny The Coasters) na konkurenčním labelu Meteor Records. Skladba byla vydána v létě 1955 pod názvem Mac And Jake And The Esquire Trio, zatímco strana b. „A Gal Named Joe“ pod Mac Sales And The Esquire Trio. To proto, aby se vyhnul právním krokům ze strany Phillipse, ke kterému byl stále smluvně zavázán. Byla to dobrá country deska honky-tonk, ale prodávala se pouze lokálně. Počátkem roku 1956 se skupina rozhodla zaměřit se na vznikající rock’n’rollový trh. Nahráli znovu pro Sun Records rockabilly skladby „Rockin‘ With My Baby“ a „It’s Me Baby“. Obě písně byly vydány 2. února 1956, ale byly v trezoru po dobu dalších šesti měsíců.
Po svých třiceti letech nebyl Yelvington příliš nadšený ze zvuku rockabilly a v roce 1958 se jeho cesty se členy kapely rozešly. Vydal se na sólovou dráhu, ale neměl štěstí a nakonec s hudbou skončil a soustředil se na výchovu své rodiny. Měl pět dětí. V podstatě byl zapomenut až do 80. let. Po svých třiceti letech nebyl Yelvington příliš nadšený ze zvuku rockabilly a v roce 1958 se jeho cesty se členy kapely rozešly. Vydal se na sólovou dráhu, ale neměl štěstí a nakonec s hudbou skončil a soustředil se na výchovu své rodiny. Měl pět dětí. V podstatě byl zapomenut až do 80. let.
V roce 1983 odešel do důchodu, spokojený, že zajistil vzdělání svým pěti dětem. Poté, na jaře 1988, kdy mu bylo 69 let, oslovil Malcolma Yelvingtona Angličan Dave Travis a požádal ho, aby se vrátil k vystupování. Malcolm hrál na rockabilly festivalech ve Velké Británii a Holandsku s velkým ohlasem, podporovaný kapelou Dave Travise. Několik tisíc fanoušků se shromáždilo, aby ho slyšeli hrát staré písně (které se musel učit znovu). Koncert v Rotterdamu v roce 1988 nahrál Cees Klop a vyšel na jeho labelu Collector Records pod názvem A Tennessee Saturday Night With Malcolm Yelvington (Collector CLCD 4403) v roce 1991. Mezi lety 1991 a 1997 byl Yelvington znovu nahrán ve studiu Sun v Memphisu. Výsledkem bylo album There’s A Little Life Left In This Old Boy Yet, vydané v roce 1998.
Malcolm Yelvington zemřel 21. února 2001 ve věku 82 let v Memphisu v Baptist Hospital na kombinaci srdečního selhání, rakoviny a zápalu plic. V roce 2006 vydal Bear Family Records znovu jeho nahrávky Sun Records na CD. Byl americkým rockabilly a country hudebníkem.
Video
Vybrané singly
Drinkin‘ Wine Spo-Dee-O-Dee / Just Rolling Along (listopad 1954, Sun)
Yakety Yak / A Gal Named Joe (říjen 1955, Meteor)
Rockin‘ With My Baby / It’s Me, Baby (září 1956, Sun)
Gonna Have Myself A Ball / First And Last Love (1979, Sun)
A Gal Named Joe / There’s A Little Life Left In This Old Boy Yet (září 1995, Freedonia)
Cruisin‘ With Susan / Goodbye Marie (září 1995, Freedonia)