Ray Campi, americký zpěvák rockabilly, se narodil 20. dubna 1934 v Yonkers, státu New York. Tento význačný hudebník je často nazýván „Králem rockabilly“. Jeho image se stal bílý kontrabas, na který často hrál. Na kontrabas často skákal a dováděl s ním.
V roce 1944 se jeho rodina přestěhovala do Austinu, státu Texas. Zde se naučil hrát na kytaru a začal svůj život hraním a nahráváním různých stylů hudby, např. folk, skiffle, country, western swing, rock’n’roll, stejně tak i rockabilly. Na střední škole založil svou první kapelu, která hrála na místních rozhlasových stanicích. Kapela si říkala The Snappers.
První skladby natočil již v roce 1951. Ale teprve první singl nahrál v roce 1956 na malé značce TNT Records. Singl nesl název „Caterpillar“/“Play It Cool“. Ovšem singl nebyl v té době vydán. Proto přešel k firmě Domino Records, kde v roce 1958 natočil nahrávku „My Screamin´ Screamin´ Mimi“.
Campi spolupracoval s několika nejvýznamnějšími průkopníky rock’n’rollu, Buddy Hollym, Bill Haleyem nebo Gene Vincentem. Po leteckém neštěstí Hollyho a Ritchie Valense jim v roce 1959 věnoval vůbec jako první z umělců nahrávku jako poctu. Skladba nesla název „The Ballad Of Donna And Peggy Sue“. Tu vydal na značce Dot Records. Nazpíval ji s doprovodnou skupinou The Big Boppera. Právě třetí osobě letecké havárie, The Big Bopperovi, nazpíval skladbu „The Man I Met“. V roce 1959 se přestěhoval do Los Angeles, kde podepsal smlouvu s Colpix Records a natočil píseň „Hear What I Wanna Hear“.
V počátku 60. let žil Campi v New Yorku, strávil dva a půl roku jako autor písní u nakladatelství Aaron Schroeder. Nikdy mu však nebylo umožněno písničky nahrát. V roce 1967 se vrátil do Austinu a nahrál skladbu „Civil Disobedience“ pro značku Sonobeat. Žádný úspěch se stále nedostavoval, proto se usadil znovu v Los Angeles a stal se učitelem na juniorské střední škole. Celkem vyučovalpo dobu 25 let ve Van Nuys, v Kalifornii, LA.
Do začátku 70. let nebyla jeho hudební kariéra významná, dokud nebyl znovu objeven Ronnie Weiserem (nahrávací producent a zakladatel nahrávací značky Rollin´ Rock). Začal hrát nové nahrávky v klasickém, vysoce energickém stylu rockabilly. Skupinu pojmenoval TheRockabillyRebels. Ray začal turné po Evropě a zejména Velké Británii. Pravidelně hrál na místních festivalech a stal se dynamickým umělcem. Další roky začal nahrávat s německými, finskými, britskými i nizozemskými kapelami. Produkoval vlastní alba s umělci, kterými např. byli Ian Whitcomb, Bobby „Fats“ Mizell nebo zpěvačka Rosie Flores.
Ray dodnes vystupuje na koncertech a nahrává společně se svými dlouholetými hudebními kamarády Kevinem Fennellem (jeho kytarista od roku 1977), Ripem Mastersem(na piano s ním vystupuje od 70. let), PepTorresem (rytmická kytara, vokály) a D. J. Bonebrakem (bicí). Pro firmu Rollin´ Rock nahrával do roku 1983, na které vydal jedenáct alb a dvanáct singlů, např.: „Rockabilly Music“, „How Low Can You Feel“, „Rockabilly Rebel“, „Tore Up“, „Hollywood Cats“ nebo „Rockabilly Man“.
Ray Campi byl ostře kritizován hudebním průmyslem kvůli svému spojení s drogovou kulturou. Mnoho jeho skladeb z 50. let bylo vydáno až v roce 1980 a 1990, zejména na evropských albech. Nahrávka „Caterpillar“ byla považována za jeho nejpopulárnější skladbu, do jeho vzkříšení v 70. letech. Byl zvolen jako člen RockabillyHallOfFame.
Vybrané skladby
Video
Vybrané singly
Caterpillar/Play ItCool (březen 1956, TNT)
It Ain’t Me/Give That Love To Me (srpen 1957, Dot)
My Screamin´ Screamin´ Mimi/WithYou (listopad 1958, Domino)
You Gambled/No Time (1958, Domino)
The Ballad Of Donna And Peggy Sue/The Man I Met (březen 1959, Dot)
Our Man In Havana/Reprieve OfLove (1960, Verve)
French Fries/Hear What I Wanna Hear (říjen 1960, Colpix)
Shenandoah/Billie Jean (1963, Winsor Music)
Tore Up/If It’sAllThe Same To You (1977, Rollin´ Rock)
Teenage Boogie/Rockabilly Rebel (1978, Radar Records)
The Newest Wave/Sweet Woman Blues (1979, Rollin´ Rock)
Vybraná alba
Rockabilly (1973, Rollin´ Rock)
Rockabilly Lives! (1975, Rollin´ Rock)
Rockabilly Rebel (1975, Rollin´ Rock)
Eager B-B Beaver Boy (1976, Rollin´ Rock)
Born To Rock (1977, Rollin´ Rock)
Rockabilly Man (1981, Rollin´ Rock)
With Friends In Texas (1988, Bear Family)
Hollywood Cats (1994, Part Records)