Wanda Jackson se narodila jako Wanda Lavonne Jackson 20. října 1937 v obci Maud, okrajové části Oklahoma City. Je americkou zpěvačkou, skladatelkou, kytaristkou, pianistkou, která měla největší úspěch na přelomu 50. a 60. let. Je jednou z prvních populárních žen rockabilly a průkopnicí rock’n’rollu. Je známou pod přezdívkou „Queen of Rockabilly“ nebo „First lady of rock‘n‘roll“.
Wanda byla dcerou Toma Roberta a Nellie Vera Jacksonových. Velkou část svého života žila v Oklahoma City. V průběhu 40. let se rodina přestěhovala do Bakersfield, státu Kalifornie v naději na lepší život. Její otec byl amatérským zpěvákem country. V šesti letech jí otec koupil kytaru a podporoval ji ve hraní. Záhy k tomuto nástroji přidala i klavír. Otec ji vzal také na vystoupení několika tehdejších umělců, např. Bob Wills, Tex Williams nebo Spade Cooley. Vystoupení na ní zanechalo hluboký dojem. V roce 1948, když Wandě bylo 11 let, se s rodinou opět přestěhovala do Oklahomy.
Wanda se zúčastnila talentové soutěže, kterou vyhrála. Tím měla možnost uvádět svůj vlastní rozhlasový pořad, který trval 30 minut. Svojí kariéru začala ještě v době, kdy navštěvovala střední školu Capitol Hill High School v Oklahomě. V roce 1954 ji objevil Hank Thompson, který ji slyšel zpívat na místní rozhlasové stanici KLPR-AM. Hank jí nabídl, aby začala vystupovat s jeho kapelou The Brazos Valley Boys. Wanda vydala několik skladeb na značce Decca Records, např. country skladbu „You Can‘t Have My Love“. Byl to duet s kapelníkem Billy Grayem. Skladba byla vydána jako singl v roce 1954 a dostala se na 8. místo country žebříčku.
Poté, co Wanda dostudovala střední školu, začala jezdit na turné v doprovodu svého otce, který jí dělal i manažera. Její matka jí zase většinou navrhovala oblečení. Nosívala šaty s třásněmi, vysoké podpatky a dlouhé náušnice. Vystupovala často na koncertech před Elvisem Presleym. Ten ji přesvědčil, aby začala zpívat rockabilly. V letech 1955 až 1960 se stala členkou televizního pořadu Ozark Jubilee firmy ABC ve Springfieldu, státu Missouri. V roce 1956 podepsala vysněnou smlouvu se značkou Capitol. Nahrávala řadu singlů mísící country s rock and rollem. V témže roce skladba „I Gotta Know“ se umístila na 15. místě žebříčku.
S producentem Kenem Nelsonem natočila další rockabilly singly. Na nahrávací frekvenci přivedl Nelson několik zkušených a populárních hráčů, např. rock and rollového pianistu Merilla Moorea nebo v té době ještě neznámého Bucka Owense. Díky jedinečnému hlasovému projevu a pozitivnímu materiálu, vytvořila některé z nejvlivnějších písniček rock and rollu. Na konci 50. let natočila a vydala řadu rockabillyových nahrávek. Jmenujme např. „Mean, Mean Man“, „Fujiyama Mama“, “ Hot Dog! That Made Him Mad“ a „Honey Bop“. Byly to ovšem pouze místní hity. V lednu a v březnu 1959 odjela na turné do Japonska.
V roce 1960 měla hit v Top 40 „Let’s Have A Party“. Tuto skladbu nazpíval i Elvis o tři roky dříve pod kratším názvem „Party“. Na koncertech začala být se svou kapelou hlavní hvězdou večera. Výrazně ve skupině vystupovali pianista Big Al Downing a kytarista Roy Clark, který byl v té době prakticky neznámý. Kariéra Wandy na poli country music také začala vzkvétat. Její vlastnoručně napsaná skladba „Right Or Wrong“ se dostala na 9. místo žebříčku a „In The Middle Of A Heartache“ se dostala na místo šesté v Top 40. Neočekávaný úspěch jejích desek vedlo společnost Capitol vydat několik alb složených z jejích skladeb z 50. let. Následně i alba z roku 1960 nazvaná Rockin‘ With Wanda a There‘s A Party Goin‘ On. Druhé album obsahovalo např. skladby „Riot In The Cell Block No. 9“ nebo „Tongue Tied“.
V roce 1961 se vdala za bývalého programátora IBM Wendella Goodmana, který jí dělal manažera. Mají spolu dvě děti. Její další dvě alba z let 1961 a 1962 nesly název Right Or Wrong a Wonderful Wanda. Album z roku 1963 neslo název Two Sides Of Wanda, kde zazněly jak rock‘n‘rollové skladby, tak také country písničky. Výrazná je zejména cover verze Jerry Lee Lewise „Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On“. Dalšími skladbami byly mj. „Honey Don‘t“, „Rip It Up“ a „Searchin‘“. Toto album ji vyneslo nominaci na cenu Grammy za Nejlepší ženský country hlasový výkon.
Od roku 1965 se Wanda více zaměřila na tradiční country hudbu a během deseti let měla na kontě řadu hitů v Top 40. V roce 1966 vydala dva singly, které se umístily v Top 20, a to „Tears Will Be The Chaser For Your Wine“ a „The Box It Came In“. Na začátku 70. let začala chodit se svým manželem pravidelně do kostela a přijala křesťanství. Začala nahrávat gospely a spirituální alba. Jmenujme např. album z roku 1972 Praise The Lord vydané na značce Capitol.
V 80. letech byla pozvána na turné po Evropě, aby hrála a natočila rockabillyový materiál. Pravidelně účinkovala ve Velké Británii, v Německu a Skandinávii. V roce 1984 ji vyšlo album s názvem Rockabilly Fever, což bylo rock and rollově laděné album po více než dvaceti letech. Její rockabilly a country nahrávky ovlivnily zpěvačky např. Cyndi Lauper, Rosanne Cash, Jann Browne, Pam Tillis nebo Rosie Flores. V roce 1995 dokonce s Flores zazpívala Wanda dva duety na albu Flores nazvaném Rockabilly Filly. Společně vyjely na koncerty po USA, což bylo její turné po Spojených státech od doby 70. let.
V roce 2001 vystoupila se skupinou The Cadillac Angels na festivalu rockabilly v Jacksonu, státu Tennessee. V roce 2003 vydala album Heart Trouble na značce CMH Records. Na jedné skladbě hostoval Elvis Costello, Rosie Flores a skupina The Cramps. V říjnu 2008 vystoupila společně s Jerry Lee Lewisem a Lindou Gail Lewis v Londýnském fóru v Anglii v rámci festivalu rock‘n‘rollu. V roce 2012 vydala své jednatřicáté studiové album Unfinished Business na značce Sugar Hill Records. Album se dostalo do žebříčku Billboard.
Wanda Jackson je v síních slávy rockabilly, rock‘n‘rollu, Oklahoma country music, mezinárodní gospelové hudbě i v německé hudbení síně slávy. Získala i řadu dalších ocenění a nominací.
Video
Vybrané singly
You‘d Be The First To Know/If You Don‘t Somebody Else Will (1954, Decca)
Don‘t Do The Things He‘d Do/It‘s The Same World (Wherever You Go) (1955, Decca)
Nobody‘s Darlin‘ But Mine/Tears At The Grand Ole Opry (1955, Decca)
Half As Good A Girl/I Gotta Know (1956, Capitol)
Wasted/I Cried Again (1956, Decca)
Silver Threads And Golden Needles/Hot Dog! That Made Him Mad (1956, Capitol)
You Won‘t Forget (About Me)/The Heart You Could Have Had (1957, Decca)
Mean Mean Man/(Every Time They Play) Our Song (1958, Capitol)
Rock Your Baby/Sinful Heart (1959, Capitol)
You‘re The One For Me/A Date With Jerry (1959, Capitol)
Let‘s Have A Party/Cool Love (1960, Capitol)
Please Call Today/My Destiny (1960, Capitol)
Savin‘ My Love/You‘ve Turned To A Stranger (1960, Capitol)
There‘s A Party Goin‘ On/Long Tall Sally (1961, Capitol)
Riot In Cell Block Number Nine/Little Charm Bracelet (1961, Capitol)
Man We Had A Party/Tongue Tied (1961, Capitol)
Fujiyama Mama/Cool Love (1961, Capitol)
Honey Bop/Just A Queen For A Day (1962, Capitol)
I‘m Mad At Me/Leave My Baby Alone (1964, Capitol)
Yakety-Yak/Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On (1965, Capitol)
Let‘s Have A Party/Stupid Cupid (1986, Bellaphon)
Jackson/My Party (1988, Supraphon) – duet s Karlem Zichem
Vybraná alba
Wanda Jackson (1958, Capitol)
Rockin‘ With Wanda (1960, Capitol)
There‘s A Party Goin‘ On (1961, Capitol)
Right Or Wrong (1961, Captiol)
Lovin‘ Country Style (1962, Decca)
Wonderful Wanda (1962, Captiol)
Love Me Forever (1963, Captiol)
Two Sides Of Wanda (1964, Capitol)
Blues In My Heart (1965, Capitol)
Rockabilly Fever (1984, Tab Records)
The Party Ain‘t Over (2011, Third Man Records)