Warren Smith, americký rockabilly i country zpěvák a kytarista, se narodil 7. února 1932 v Humphreys County státu Mississippi Lole a Willie Warren Smithovým. Když byl ještě Smith malý, jeho rodiče se rozešli. Byl vychováván dědečkem a babičkou z matčiny strany v Louise, státu Mississippi. Zde měli malou farmu a prodejnu s textilním zbožím.
Smith se začal věnovat hraním na kytaru během večerů v letectvu Spojených států amerických v San Antoniu, státu Texax, kde byl nasazen. Když byl propuštěn z armády, rozhodl se pro kariéru v hudebním průmyslu. Přestěhoval se do West Memphisu, státu Arkansas, kde se úspěšně zúčastnil konkurzu v hraní v místním zábavním podniku Cotton Club. Kytarista Stan Kessler se Snearly Ranch Boys si všiml Warrenových schopností a vzal ho do Sun Records na zkušební vystoupení k Samu Phillipsovi.
Samovi se vystoupení líbilo a rozhodl se vydat skladbu „Rock &Roll Ruby“. Tuto skladbu původně napsal George Jones, ale prodal ji Johnny Cashovi za 40$, a tak bývá připisována právě Cashovi. Warren skladbu nahrál 5. února 1956, dostala se až na 1. místo místního žebříčku popu, kde setrvala do 26. května. Na b. straně singlu vyšla country skladba „I’d Rather Be Safe Than Sorry“. Jeho první deska pro Sun se prodávala ve výsledku lépe, než první nahrávky Elvise, Cashe nebo Perkinse.
V roce 1957 nahrál Smith písničku „So Long, I’m Gone“, kterou napsal Roy Orbison, a která se stala zároveň jeho největším hitem pro Sun Records. Dostala se na 74. příčku národního žebříčku Billboard. Nahrávací studio nemělo dost hotovosti k propagaci a navíc se ve stejnou dobu objevila skladba Jerryho Lee Lewise „Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On“, která Smithe zastínila. Přesto Smith dále nahrával rockabillyové desky u Sun Records, včetně pecky a cover verze skladby Slima Harpa „I Got Love If You Want It“ (říjen 1957). Komerčně se ovšem neprosadily. Na konci roku 1958 vydal cover verzi skladby Dona Gibsona „Sweet Sweet Girl“, která ve finále také propadla a byla zároveň poslední skladbou pro Sun.
V roce 1959 se Smith se svou ženou a synem odstěhovali z Mississippi do Kalifornie v Sherman Oaks nedaleko Johnny a Vivian Cashových. Cash nabídl Smithovi vystoupení v jeho show, ale Smith odmítl. Na začátku 60. let podepsal Smith smlouvu s Liberty Records a bezprostředně na to bodoval s hitem „I Don’t Believe I’ll Fall In Love Today“, který se dostal na 5. místo žebříčku Country & Western. Tuto i pozdější písně produkoval Joe Allison. Dalšími skladby byly např.: „Odds And Ends, Bits And Pieces“, „Call Of The Wild“ nebo „Big City Ways“. Liberty nahrálo Smithe s několika dalšími skladbami, většinou cover verzemi nedávných country hitů té doby a vydalo album nazvané The First Country Collection Of Warren Smith.
Smith měl 17. srpna 1965 vážnou autonehodu v LaGrange v Texasu, kdy utrpěl vážné zranění zad, ze kterého se dostával téměř celý rok. Do té doby jeho kontrakt s Liberty vypršel. Snažil se učinit několik pokusů o oživení své kariéry, nejprve s malou amatérskou nahrávací společností Skill Records, poté s Mercury Records, ovšem stupňující závislost na prášcích a alkoholu mu v tom bránily. Navíc byl kvůli drogovým problémům na 18 měsíců vězněn v alabamském vězení pro krádež v lékárně. I po propuštění z vězení se snažil znovu navázat na svou kariéru zpěváka
V roce 1977 byl pozván na rockabillyové show v londýnském divadle Rainbow, kde vystoupili mj. i Charlie Feathers, Buddy Know a Jack Scott. K jeho překvapení byl přijat s potleskem obecenstva ve stoje. Ve Spojených státech také opět získal úspěch. Bohužel Warren Smith v roce 1980, když se připravoval na další evropské turné, zemřel na srdeční infarkt ve věku 47 let. Později byl Smith uveden do Rockabilly Hall Of Fame.
Video
Vybrané singly
Rock’n‘ Roll Ruby (1956)
Ubangi Stomp (1956)
So Long I‘m Gone (1957)
I Got Love If You Want It (1958)
Sweet Sweet Girl (1959)
I Don‘t Believe I‘ll Fall In Love Today (1960)
Odds And Ends (Bits And Pieces) (1961)
Why Baby Why (duet s Shirley Collie) (1961)
Why I‘m Walking (duet s Shirley Collie) (1961)
Call Of The Wild (1961)
Five Minutes Of The Latest Blues (1962)
Book Of Broken Hearts (1962)
That‘s Why I Sing In A Honky Tonk (1963)
Big City Ways (1964)
Blue Smoke (1964)
Future X (1966)
When The Heartaches Get To Me (1968)
Make It On Your Own (1972)
I Don‘t Believe (1972)
A Woman‘s Never Gone (1973)