Taggy Tones


Tuhle dánskou rockabilly kapelu jsem slyšel prvně někdy v roce 2000, poté kdy mi Steen Thomsen z kapely The Zero Point poslal jejich nahrávky. Docela příjemná hudba. Nikdy mi neodpověděli na žádost o rozhovor. Ale svět je malý a tak když jsem dělal v červnu 2014 rozhovor se The Zero Point, zjistil jsem, že zpěvák Steen je švagrem zpěváka Jesse z Taggy Tones a tak jsem požádal o pomoc. Odpovědi přišly za 12 hodin.

Andy Laaf

Řekni mi prosím něco o historii Taggy Tones. Kdy a kdo je založil?

Začali jsme v září 1989. Basák René přišel do krámu s deskami, kde jsem prodával a řekl mi, že by chtěl založit kapelu a já jsem hned souhlasil. Kytaristu Laurenta našel v telefonním seznamu a v prosinci 1989 našel bubeníka Jakoba. Zkoušeli jsme 2x týdně a v lednu 1990 jsme měli svůj první koncert pro dánský fanclub Elvise a ještě ten samý den jsme byli i v dánském národním rádiu. Zněli jsme strašně, ale vypadali jsme dobře. Po dvou letech jsme hráli 50-70 koncertů ročně a v roce 1992 jsme dostali smlouvu od Nervous Records z Londýna. Kim z Nekromantix si pustil náš demáč a Roy Williams si zamiloval písničky C´mon Johnny a Crazy Love, na kterých byl i Chris Issak a tak to s námi podepsal…

Hráli jste i v jiných kapelách, nebo se Taggy Tones stali vaší hlavní kapelou a byla tak dobrá, že jste v ni už zůstali?

Já jsem hrál v kapele The Wolfpack, kde bubnoval Kim Nekroman a Torben Jensen hrál na basu. On se pak přestěhoval do Vídně, kde dal dohromady kapelu Cryptkickers. Pořád s nimi hraje a je velmi úspěšný. O našem zpěvákovi Bennym moc nevím, prý ještě někde hraje blues. Já jsem hrál pouze 2-3 písničky a byl věčně opilý, takže mě nakonec vykopli. Teď jsem s Taggy Tones přes 20 let. Momentálně nehrajeme, ale plánujeme, že bychom udělali v příštím roce koncert v původním složení.

Punk rok má hodně podžánrů. Má rockabilly něco podobného, nebo je tu jen jedna linka a to jak v hraní tak i v tom, jak má člověk vypadat?

Myslím, že rockabilly je jako každá undergroundová věc. Jsou tam lidi, co chtějí slyšet jen oldschool a jiní jsou zase jen do nových kapel. Já jsem ale parchant a poslouchám všechno. Já moc nemusím kapely, které hrají striktně jen oldschool.., ale nakonec si stejně pustím originální desku z 50. let. 🙂

Měli jste Kima z Nekromantix, aby vám pomohl s jednou vaší deskou. Proč to? Chtěli jste mít jiný zvuk, pomoc profesionála nebo jste čistě z marketingového účelu chtěli mít na bookletu jeho jméno?

No, jak už jsem říkal, Kim je můj starej kámoš, produkoval i naše první demo v roce 1990. Mám k němu velký respekt, je s ním vždycky legrace a když ho poznáš do hloubky, tak je také velmi loajální přítel. Ale taky ti někdy pěkně leze na nervy.

Pokud se nemýlím, hráli jste také covery od Ramones a Johnny Cashe. Bylo to jen proto, že se vám ta písnička líbila, nebo že to byli vaší hrdinové a vzory a chtěli jste jim tímhle vzdát poctu?

No, samozřejmě jde vždy o to, udělat cover z dobré písničky, ale samozřejmě uděláš předělávku svých hrdinů jako první. Udělali jsme Cashe, Ramones, ale tak Doors, Roberta Planta, Billy Idola a Elvise. Jde fakt jenom o dobrou písničku. Mám moc rád covery, ale musí se s nimi něco nového udělat.

Nikdy jsem neviděl Taggy Tones na nějakém festivalu. Udržujete si nízký profil schválně nebo se nesnažíte moc cpát dopředu a hrajete jen pro legraci a máte stabilní práci?

Jak už jsem říkal, momentálně nehrajeme. Vždycky jsme měli svoji práci, a pokud chceš, aby se z kapely stalo opravdu něco velkého, tak zapomeň na to mít denní zaměstnání. Ale musím říct, že jsem zažil s kapelou skvělá léta a myslím si, že jsme zkrátka měli jen štěstí. Aspoň mám co povídat vnoučatům.

Proč si myslíš, že teď probíhá taková „retro“ vlna? Spousta nových kapel, móda 50. let… Přichází hudba ve vlnách, nebo v nějakých cyklech?

Tuhle „retro“ módu nesnáším, i když uznávám, že to spoustu mladých může dostat na správnou cestu. Což je fajn. Ale pro mě rockabilly nebylo nikdy jen old school. Já jsem měl rád tu svěžest a mládí. Když jsem začínal na počátku 80. let, tak žádný retro ještě nebylo. Teď to je většinou to, že starý chlapi hrají pro jiný starý chlapy a to je škoda. Protože nám uniká mládež, kterou tam postrádám. Potřebujeme nový Stray Cats. Někoho, kdo přijde se svým vlastním stylem a přinese novou krev na scénu, jinak celá zemře.

Přestože se všem líbil rock´n´roll, rockabilly nikdy nebylo masivní hnutí. Proč myslíš, že to tak bylo?

No, myslím, že jsem ti na to už částečně odpověděl. Hádám, že zapřísáhlí rockabilisti to celý hodně zkurvili.

Kde všude jste hráli?

Hráli jsme samozřejmě doma v Dánsku, Švédsku, Norsku, Německu, Francii a Anglii. Pokud nám někdo zaplatí letenky a dá něco málo za hraní, přijedeme.

Děkuji za rozhovor.

Pro RockabillyCZ
Vítek Formánek

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram